Jak powinna wyglądać wycena mieszkania?

nieruchomościZdarza się, że stajemy przed koniecznością ustalenia wartości posiadanego przez siebie majątku, na przykład wtedy, kiedy ubiegamy się o kredyt hipoteczny, chcemy zweryfikować wysokość opłat wynikających z tytułu użytkowania wieczystego lub kiedy otrzymaliśmy spadek lub darowiznę, ale nie potrafimy dojść do tego, jak wysoki powinien być podatek odprowadzony od nagłego wzbogacenia. Czasami także może się okazać, że jesteśmy zwyczajnie ciekawi tego, jak cenny jest nasz majątek lub też przygotowujemy się do wystawienia posiadanej przez nas nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Oczywiście należy pamiętać, ze każde tego typu przedsięwzięcie jest poważną inwestycją, która powinna być dokładnie przemyślana, aby ryzyko wynikające z zawarcia umowy kupna-sprzedaży było zminimalizowane i nie pociągało za sobą szkód dla którejkolwiek ze stron transakcyjnych.

W tym celu każdorazowo powinno się korzystać z usług doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego, który uzbrojony jest nie tylko w odpowiednie uprawnienia i narzędzia służące do sporządzania dokładnej wyceny, ale także w wiedzę, która ułatwia mu sprawne poruszanie się po przestrzeni branży nieruchomościowej. Rzeczoznawca potrafi dokonać selekcji napływających zewsząd informacji, dokonać analizy rynku, ma dostęp do raportów i statystyk oraz dokumentów administracyjnych, sądowych oraz urzędowych, dzięki czemu jego praca jest wieloetapowa i przynosi szerszą perspektywę pozyskanych danych. Oczywiście kiedy zależy nam tylko i wyłącznie na zdobyciu wiedzy, która nie byłaby w jakikolwiek sposób wykorzystywana do zawierania umowy kupna-sprzedaży czy do celów administracyjnych, możemy podjąć się samodzielnego szacowania wartości nieruchomości za pośrednictwem dwóch przykładowych metod. I jedna i druga nie wymaga od nas ani zwiększonego zaangażowania umysłowego, ani wychodzenia z domu, dlatego też za każdym razem kiedy posiadamy stały dostęp do internetu możemy skorzystać z jego dobrodziejstwa. Rzeczoznawca majątkowy, w zależności od tego jaką wybierze metodę bierze pod uwagę zawarte już transakcje oraz potencjalne oferty.

Podczas przedsięwzięcia, jakim bez wątpienia jest wycena mieszkania, bada on takie elementy jak chociażby rynek, specyfikę oraz cechy charakteryzujące samo mieszkanie, a także uwarunkowania prawne. Mając w dłoni sporządzony przez rzeczoznawcę operat szacunkowy możemy udać się do banku, jednak za profesjonalną wycenę zwykle będziemy musieli zapłacić nawet kilkaset złotych. Dobrze więc wcześniej wykonać własną analizę i później porównać jej wyniki z tym, co ma nam do powiedzenia zawodowiec. Aby wycena mieszkania mogła być wykonana w warunkach domowych warto wykonać kilka podstawowych kroków. Przede wszystkim musimy wyszukać w sieci dziesięć ofert, w których pojawia się mieszkanie najbardziej zbliżone pod względem wizualnym oraz zewnętrznym do naszego. Ważne jest, aby mieszkanie brane przez nas pod uwagę znajdowało się w tej samej okolicy, co nasze, a metraż nie odbiegał o więcej niż dziesięć metrów. Dobrze by też było, aby lokale położone były na tym samym piętrze i miały podobną jakość wykończenia. Na koniec spośród wybranych ofert powinniśmy odrzucić najdroższą i najtańszą z nich a z pozostałych kwot wyciągnąć średnią za pomocą zsumowania wszystkich cen i podzielenia ich przez ilość ofert. Uzyskana wartość pomniejszona o dziesięć procent da nam w rezultacie szacowaną wartość naszego mieszkania. O wycenie warto wiedzieć więcej. Jak jednak zdobyć cenne informacje? Strona http://zentropypartners.pl/ z pewnością nam w tym pomoże.

czas wycenyWiadomo oczywiście, że jest to wycena niedokładna i nieprofesjonalna, ale daje nam pewne pojęcie o naszej obecnej sytuacji. Warto też zwrócić uwagę na niepisane prawo handlowe, z którego wynika, że mieszkanie jest warte tylko tyle, za ile ktoś zdecyduje się je kupić, dlatego też może się okazać, że nasza oferta przez długi czas pozostanie bez odpowiedzi, a sama nieruchomość nie będzie mogła znaleźć potencjalnego nabywcy. Samodzielna wycena mieszkania może się odbywać także za pośrednictwem wyceniarki internetowej, czyli niewielkiej aplikacji, która zwykle jest umieszczona na stronach www poszczególnych biur zajmujących się obrotem nieruchomościami oraz rzeczoznawstwem majątkowym. E-wyceniarki działają w oparciu o opracowany przez ekspertów model lokalnego rynku nieruchomości, który powstał dzięki stałemu monitoringowi rynku oraz analizom cen transakcyjnych i ofertowych. Baza danych wyceniarek zbudowana jest z wielu źródeł, takich jak akty notarialne, rejestry prowadzone przez ośrodki dokumentacji geodezyjnej czy też archiwalne dokumenty pochodzące od spółdzielni mieszkaniowych. Wszystkie informacje są weryfikowane przez osoby uznawane za ekspertów w swoich dziedzinach i aktualizowane co kwartał, dlatego też, pomimo swoich niewątpliwych niedociągnięć, tego typu aplikacja może się okazać przydatna, a wykonana przez nią wycena mieszkania trafna i zbliżona do stanu faktycznego.

Każdy z nas jako użytkownik ma możliwość bezpłatnego poznania wartości nieruchomości po podaniu danych o lokalizacji, takich jak na przykład miasto, dzielnica, ulica i numer domu, rodzaju nieruchomości, jej powierzchni, a także jej cechach szczegółowych, które trzeba wpisać ręcznie lub wybrać je z dostępnej listy podręcznej. Może to być chociażby standard wykończenia, położenie na kondygnacji, wiek budynku. Wyceniarka umożliwia także dokonanie wyceny dla biur i lokali użytkowych, dlatego też w ich przypadku konieczne jest podanie standardu budynku, dogodnego dojazdu samochodem i komunikacją miejską, natężenia ruchu pieszego, szerokości witryny i położenia lokalu. W wynikach podawana jest nie tylko wartość całkowita, ale także jej przeliczenie - w przypadku domów i mieszkań - na 1 m2 lub stawkę czynszu najmu na 1 m2 powierzchni w przypadku biur i lokali użytkowych. Bez wątpienia minusem tego typu aplikacji jest to, że wycena mieszkania może być wykonana jedynie w sposób mechaniczny i jedynie w przypadku nieruchomości znajdujących się w przestrzeni tylko kilku największych polskich miast, jednak jak na tak niewielki program jego możliwości mogą być zaskakujące lub przynajmniej zadowalające.