Fotografie życia

torebka szmacianaFotografia to jeden z piękniejszych sposobów na przedstawienie rzeczywistości. Pozwala nie tylko pokazać świat, ale dodatkowo zrobić to w sposób subiektywny. Taki sam przedmiot będzie więc wyglądał na zdjęciu inaczej, w zależności od tego kto jest jego autorem. Tematem swoich fotografii można uczynić wszystko. Mogą to być drzewa, okna, meble kuchenne czy nawet damska torebka. Najważniejszy jest pomysł na wykonanie i ewentualnie obróbkę zdjęcia.

Jaki aparat wybrać?

Jeśli decydujemy się na kupno aparatu, przede wszystkim musimy zastanowić się do jakich celów nam posłuży. Dziś przeciętny użytkownik aparatu posługuje się raczej aparatem cyfrowym, a nie analogowym. Warto jednak zauważyć, że zdjęcia wykonane za pomocą tego drugiego i zapisywane na kliszy fotograficznej, a potem wywołane (u fotografa lub samodzielnie) są bardzo unikatowe i tajemnicze. Nie wiemy do końca jaki uzyskamy efekt, ponieważ aparaty analogowe nie mają opcji podglądu. Wybierając aparat cyfrowy oczywiście zyskujemy wspomnianą opcję. Ze względu na budowę możemy rozróżnić kilka aparatów. Pierwszym rodzajem jest urządzenie kompaktowe. Takie aparaty są wygodne i łatwe w obsłudze, ale tak naprawdę nie dają zbyt wielkich możliwości. Przede wszystkim ? w odróżnieniu od lustrzanek, o których za chwilę ? nie mają wymiennego obiektywu. Często nie można też dołączyć do nich zewnętrznej lampy błyskowej. Kompakty cyfrowe mają także zazwyczaj niewielką powierzchnię matrycy. Zdjęcia z takiego aparatu na tle lustrzanki wypada niezwykle słabo. Zaletą w aparatach kompaktowych jest duża ostrość zdjęć wykonywanych w przybliżeniu. Z kolei lustrzanki dzięki wymiennym obiektywom znajdują szerokie zainteresowanie wśród profesjonalnych i hobbystycznych fotografów. Decydując się na zakup lustrzanki najlepiej skorzystać z oferty, w której znajduje się body z obiektem kitowym. Aparaty tego rodzaju nie są najtańsze jednak, jeśli poważnie myślimy o fotografii, warto zainwestować w lepszy sprzęt. Obiektyw kitowy może i nie należy do najlepszych, ale na początek zdecydowanie wystarczy. Jest on uniwersalny i można stosować go do wykonywania różnego rodzaju zdjęć. W przyszłości bez problemu można dokupić inne obiektywy do swojego aparatu, na przykład taki, który tworzy efekt o nazwie rybie oko.

Co fotografować i jak to robić? J

ak wspomnieliśmy wcześniej, obiektem zainteresowania fotografa może być nawet damska torebka. Jeśli mamy kreatywny pomysł, możemy go zrealizować na każdym przedmiocie, nawet na tym używanym w życiu codziennym. Ważne jest, by nie powielać tego co już było. Wbrew pozorom dookoła nas ciągle coś się dzieje. Naszym zadaniem jest tylko subiektywne przedstawianie zastanej rzeczywistości. Damska torebka może dzięki nam stać się prawdziwym i podziwianym dziełem sztuki. Wystarczy odpowiednia aranżacja, światło, ewentualnie przerobienie oryginału w profesjonalnym programie. Wbrew powszechnemu odczuciu, programy do przeróbki zdjęć nie służą wyłącznie poprawianiu rzeczywistości, czyli głównie naszego wyglądu. Dzięki niezliczonym opcjom, do których mamy dostęp na przykład w Photoshopie, możemy nadać naszemu zdjęciu nietypowy kolor lub światłocień. Nie wszystkie efekty da się uzyskać w chwili wykonywania zdjęcia. Zabawa z wykonaną już fotografią to także sztuka. Dodatkowo jest to sztuka, która nadaje głębsze sensy niż może nam się wydawać. Pomyślmy tylko, ile kampanii społecznych promowanych jest przez fotografie przerabiane właśnie w takich programach. Odwrócenie obrazu, powiększenie jakiegoś fragmentu czy zmiana kolorystyki znacząco wpływają na postrzeganie przez nas jakiegoś obrazu. Czasem istnieje po prostu potrzeba wyolbrzymienia jakiegoś fragmentu, nadania mu znaczenia poprzez nienaturalną zmianę. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pewne przekazy. Nie możemy o tym zapominać tworząc zdjęcie. Jakiś czas temu nie było aż tylu sposobów wyrażania siebie. Fotografia analogowa nie miała tak licznych możliwości. Nie należy oczywiście deprecjonować w żaden sposób wspaniałej historii aparatów analogowych. Z drugiej strony, nie bójmy się korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jeśli nie popadniemy w niemiłe skrajności ? jak to na przykład robią niektóre magazyny modowe ? możemy stworzyć bardzo oryginalne zdjęcie, nawet jeśli jego tematem będzie zwykła damska torebka.elegancka torebka

Najpopularniejsze efekty

Jakie możliwości dają nam popularne programy do obróbki zdjęć? Zapewne nie sposób wymienić ich wszystkich. Jednakże warto wspomnieć o kilku najważniejszych. Aby dokładnie zobrazować wybrane efekty za przykład posłuży nam wspomniana już wcześniej przeciętna damska torebka. Załóżmy, że jest ona stara, w dodatku jednokolorowa i wykonana z jednolitej tekstury. Innymi słowy ? niczym się nie wyróżnia, a nawet odstrasza potencjalne właścicielki. Ktoś zakłada się z nami, że nie zdołamy sprawić, by taka damska torebka zyskała zainteresowanie jakiejkolwiek kobiety. Wykonujemy jej zdjęcie i zasiadamy przed komputerem w celu jego obróbki. Możemy w programie bawić się światłem i kolorystyką. Sprawić, by damska torebka stała się dziełem sztuki. Zmienić jej barwę, a nawet stworzyć nową teksturę. W efekcie końcowym otrzymujemy zupełnie inny przedmiot. Moda nieozdownie związana jest oczywiście z fotografią. Na stronie http://torebkidamskie.org/ znajdują się cenne informacje dla tych, których interesuje ta pierwsza kategoria. Warto zaznaczyć. że osoba fotografująca musi mieć pewne pojęcie o modzie, by jej zdjęcia były po prostu dobre. Niektórzy na pewno zarzucą nam, że przerobione w programie zdjęcie to kłamstwo. Wręcz przeciwnie. Jest to po prostu nasze subiektywne widzenie rzeczywistości. Przerabianie fotografii można porównać jak najbardziej do wyobraźni dziecięcej. Jako dzieci wyobrażaliśmy sobie bowiem, że przedmioty codziennego użytku są tak naprawdę zupełnie czym innym. Damska torebka mogła być dla nas workiem świętego Mikołaja, z którego wyciągamy liczne i niekończące się skarby. Analogicznie jest z tym jak postrzegamy nasze zdjęcie. Jeśli widzimy na nim więcej niż inni, za pomocą nowoczesnej techniki pokażmy im to. Przeróbka zdjęć nie jest fałszowaniem rzeczywistości. Jest jej kreowaniem i ubarwianiem, a co istotne nasze działania w całości mają wydźwięk pozytywny.

Eksperymentowanie z fotografią przynosi nam dużo zabawy i satysfakcji. Nasze zdjęcia mogą być oryginalne i malownicze. To jak wykreujesz zastaną rzeczywistość zależy tylko od Ciebie. Fotografia kryje w sobie wiele elementów, a zadaniem fotografa jest ich nieustanne odkrywanie.