Jakie problemy przysporzyć mogą seniorom specjalistyczne strony www?

starsza kobieta obsługująca komputerCzęsto powtarza się starszym osobom, że powinny iść z duchem czasu i nauczyć się obsługi komputera, a w tym również Internetu. Starsi ludzie są zwykle pod tym względem bardzo oporni, przez co trudno ich przekonać do jakichkolwiek komputerowych działań. Niestety obecnie postępuje silna informatyzacja wszystkiego, co możliwe, dlatego tym osobom nie jest łatwo odnaleźć się w świecie, w którym niegdyś świetnie funkcjonowali. Różne instytucje operują programami komputerowymi, posiadają swoje strony internetowe, polecają klientom czy petentom komunikację mailową, płatność przelewem internetowym, itp. Podczas gdy dla młodych ludzi jest to normalnym aspektem życia, tak dla ich rodziców lub dziadków okazać się to może niewyobrażalną przeszkodą.

Specjalistyczne strony www banków są chyba pierwszymi stronami, na jakie na swej drodze natrafiają starsi ludzie. Robienie przelewów przez Internet, a nawet sprawdzanie stanu konta poprzez sieć tak naprawdę byłoby dla seniorów sporym udogodnieniem. Są oni często ludźmi słabego zdrowia i niekiedy wyjście z domu sprawia im trudności. Iść do oddziału banku jedynie po to, by po długim oczekiwaniu w kolejce zapytać się pani w okienku jaki jest stan konta, to dla starszej i chorej osoby zbyteczna czynność. Lepszym rozwiązaniem jest tu posłużenie się internetem, jednak niezbędna jest znajomość jego obsługi. Specjalistyczne strony www, np. strony banków zachowują tajność danych, więc wymagają od użytkowników wpisywania haseł, pinów, kodów, itd. Już na wstępie, podczas wypełniania pola hasła, człowiek starszy, może się zniechęcić do dalszych działań na stronie banku. Niektóre strony w ramach większego bezpieczeństwa komplikują procedurę wprowadzania hasła, np. wymagają podania jedynie co drugiej litery hasła, co może powodować dezorientację internauty, który nie ma wprawy w pisaniu na klawiaturze komputera, jak się zwykle dzieje w przypadku seniorów, rozpoczynających swoją przygodę ze światem wirtualnym.

Jak uświadomić naszym rodzicom i dziadkom, że nie taki diabeł straszny, jak go malują? Po pierwsze, należy zwrócić ich uwagę na korzyści płynące z umiejętnego posługiwania się komputerem oraz internetem. Można podawać tu rozmaite przykłady, np. pokazać, że lepsze będzie wyjście na spacer do parku niż czekanie w długiej kolejce w banku, wśród denerwujących się ludzi, skoro przelew da się zrobić przez sieć. Podobnie na zakupy nie trzeba jechać na drugi koniec miasta, lecz zrobić je w sklepie internetowym i czekać na odwiedziny kuriera. Oszczędność sił, nerwów i czasu dzięki internetowi będzie możliwa, jeśli tylko senior zechce poznać tajniki jego obsługi. A te siły i czas będzie mógł dzięki temu, wykorzystać w ciekawszy sposób. Zaoferujmy starszej osobie swoją pomoc, zapewnijmy ją, iż pokażemy jej wszystko powoli, od podstaw. I nie bądźmy w tym względzie hipokrytami, zrealizujmy należycie swoje obietnice.

Co jest istotne podczas nauki osoby starszej? Musimy pamiętać, że taka osoba będzie uczyła się bardzo wolno. Komputer jest dla niej czymś nowym, zapewne wzbudzającym lęk. Naszym zadaniem jest przełamanie tego lęku i udowodnienie, że specjalistyczne strony www nie są niczym strasznym czy skomplikowanym w użyciu. Wszystko jest możliwe, wszystko jest w zasięgu ręki, wystarczy jedynie pojąć ?jak to się robi?. Trzeba wykazać się podczas lekcji seniora niezwykłą cierpliwością. To, co dla nas może wydawać się oczywiste, dla naszej babci będzie wyzwaniem. Problem może jej sprawiać np. operowanie konsolą dotykową laptopa, przesuwanie paska okien, minimalizacja i ich zamykanie, podwójne klikanie na ikony, a także rozróżnienie sytuacji, kiedy należy klikać raz, a kiedy dwa razy. Niewykluczone, że nauka dotycząca najprostszych dla nas narzędzi komputerowych, będzie w przypadku seniora trwała bardzo długo. Musimy pamiętać, by wielokrotnie powtarzać z naszym uczniem przekazywane mu informacje, ćwiczyć je w praktyce, poprzez stosowanie konkretnych funkcji. Można także zapisywać wszystko, co tłumaczymy w zeszycie, tak, aby osoba mogła w razie potrzeby do niego zajrzeć i przypomnieć sobie, jak używa się danych elementów systemu. Tu pojawi się pewnie bariera językowa, o ile nasz uczeń nie zna j. angielskiego. Wówczas trzeba poćwiczyć jeszcze nazwy angielskie, jakimi posługujemy się przy obsługiwaniu komputera, m.in. nazwy przycisków klawiatury, nazwy elementów oprogramowania, itd. My, występujący w roli nauczyciela, nie zniechęcajmy się powolnymi rezultatami naszych szkoleń, w żadnym wypadku nie wybuchajmy złością, lecz zachowajmy zawsze spokój i opanowanie. To bardzo ważne, jeśli uczymy osoby starsze, nawet ważniejsze niż w przypadku nauki dzieci. Musimy być cierpliwi i starać się jak najlepiej wytłumaczyć seniorowi wszystko to, co będzie mu potrzebne, by swobodnie posługiwać się internetem. Nie zapominajmy, że należy zaczynać od podstaw, od elementarnej wiedzy i powoli przechodzić dalej, a jeśli zauważamy jakiekolwiek trudności w przyswajaniu nowych informacji przez ucznia, musimy wrócić do poprzednich lekcji i powtórzyć jeszcze raz.laptop

Co ciekawego internet może zaoferować starszym osobom? Naprawdę wiele rozrywek różnego rodzaju? Sieć gromadzi przecież nie tylko specjalistyczne strony www, ale także, a może przede wszystkim drobne strony służące rozrywce. Warto zaznaczyć, że stworzenie każdej z nich wymaga umiejętności. Można o tym poczytać w internecie. Seniorzy mogą np. założyć swoje profile na portalach społecznościowych, odnaleźć dawnych znajomych lub nawiązać nowe kontakty. Internet będzie też dla nich bazą wielorakich informacji, co więcej może okazać się tzw. ?oknem na świat?. Wirtualne wycieczki po krajach odległych zakątków świata, na pewno zainteresują naszych dziadków, zwłaszcza jeśli nie mają oni możliwości wyjazdu do tych miejsc, a są one w ich postrzeganiu atrakcyjne. Wszystkie babcie są z tego dobrze znane, że uwielbiają gotować. Dzięki blogom kulinarnym, będą mogły poszerzyć swoją książkę kucharską o nowe przepisy. Poza tym sprawdzanie codziennych wiadomości, pogody, czytanie internetowych wersji gazet, to wszystko też może zainteresować seniorów, korzystających z dobrodziejstw sieci.

Alternatywą dla nauki domowej jest kurs komputerowy. Tego typu szkolenia organizowane są często przez koła zrzeszające nowoczesnych seniorów, domy kultury lub Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jeśli nasi dziadkowie woleliby uczyć się w grupie rówieśniczej, może warto zapisać ich na taki kurs. Dodatkowym atutem może być tutaj fakt, iż takie lekcje prowadzi ktoś, kto jest zawodowym nauczycielem informatyki, ma zatem profesjonalne podejście do uczniów i zapewne stosuje w nauczaniu sprawdzone metody, dzięki którym wiedza jest szybciej i lepiej przyswajana. Z resztą w grupie swoich koleżanek i kolegów, nasi dziadkowie będą czuć się pewniej i swobodniej, gdyż będzie ich łączyć wspólnota wieku i celu, jakim jest nauka obsługi komputera, prawdopodobnie ich umiejętności będą zbliżone, a więc nikt nie poczuje się za mało kompetentny. Przemyślcie tę opcję, może taki kurs spodoba się waszej babci czy dziadkowi.

Zachęcajcie seniorów do nauki użytkowania nowych technologii, ponieważ w dzisiejszym świecie obsługa komputera i korzystanie z internetu jest nawet już nie tyle przydatne, co po prostu konieczne. Starsze osoby nie powinny widzieć w nowoczesności zagrożenia, lecz udogodnienia i dobrodziejstwa, z których mogą korzystać. Naszym zadaniem jest przekonanie ich o tym. Komputer nie jest niczym strasznym, nie należy się go bać.