W oczekiwaniu na potomka...

matka z dzieckiemNarodziny dziecka to dla młodych rodziców niesamowite przeżycie. Coraz częściej w Polsce propaguje się jednak zdobywanie wiedzy na temat rodzicielstwa jeszcze przed narodzinami dziecka. Co więcej, często młode pary czy małżeństwa zdobywają edukację z zakresu wychowania do życia w rodzinie jeszcze zanim kobieta faktycznie jest już w ciąży. Takie zachowania mają na celu przygotowanie młodych ludzi do opieki nad małym, nieświadomym jeszcze swoich potrzeb dzieckiem. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było w Polsce o źródła, dzięki którym rodzice mogliby zdobywać cenne informacje. Dziś na szczęście o takie rzeczy o wiele łatwiej. Częściowo ze względu na to, iż zarówno gospodarka, jak i media w Polsce uległy znacznej ewolucji. Wystarczy się więc rozejrzeć, by ze wszystkich stron napłynęły do nas informacje dotyczące sposobu wychowywania, przewijania czy nawet ubierania małych dzieci. Najcenniejsze wydają się jednak te informacje, które dotyczą stricte zdrowia noworodka. Te ostatnie również dostępne są w wielu źródłach, niekoniecznie wyłącznie u lekarza rodzinnego czy ginekologa prowadzącego ciążę.

 Lekarz rodzinny może odwiedzić rodzinę w domu

Narodziny dziecka wprowadzają do każdej ? nawet najbardziej uporządkowanej i schematycznej rodziny ? chaos. Im bardziej młodzi rodzice próbują go opanować, tym bardziej daje się on we znaki każdemu członkowi rodziny. Szczególnie wielki niepokój wprowadzają rzeczy związane ze zdrowiem dziecka. Każda nieprawidłowość jest natychmiast zauważalna przez młodych rodziców lub zatroskanych dziadków. Paradoksalnie ci ostatni ? choć najbardziej doświadczeni ? często panikują o wiele bardziej, niż młodzi rodzice. Nie ma się jednak czemu dziwić, ponieważ im mniejsze dziecko, tym bardziej staramy się o nie zadbać jak najlepiej. Warto jednak zauważyć, że nie z każdym problemem należy od razu udać się do lekarza. Wizyty na izbie przyjęć w zimowe noce z pewnością nie poprawią zdrowia kilkutygodniowemu dziecku. Warto z kolei zawsze mieć numer do swojego lekarza rodzinnego, który zadeklaruje się odebrać telefon o każdej porze dnia i nocy. Zaufany i długoletnio znany doktor z pewnością pomoże młodym rodzicom. Najczęstsze nieprawidłowości obserwowane przez rodziców to między innymi zaparcia u niemowląt czy wysypka w okolicach twarzy malucha. Obserwacje tego typu zmian należy rejestrować przynajmniej kilka dni i dopiero posiadając jakieś informacje odwiedzić z dzieckiem lekarza rodzinnego. Opowieści nie przekonają bowiem doktora, że pojawił się jakiś problem. Nie należy się jednak martwić na zapas, ponieważ zaparcia u niemowląt czy trądzik noworodkowy pojawiają się dość często i równie szybko co się pojawiły, potrafią zniknąć. W razie postępowania problemu lekarz szybko znajdzie sposób, by załagodzić sprawę, dlatego należy być z nim w nieustannym kontakcie.

Warto korzystać z magazynów i programów dla młodych rodziców

W dwudziestym pierwszym wieku młodzi rodzice zdobywają informacje ze źródeł o jakich nie śniło się ich rodzicom czy dziadkom. Kiedyś to starsi i doświadczeni rodzice opowiadali młodszym o tym, jak należy dbać o siebie będąc w ciąży, a po porodzie doradzali, jak z kolei zajmować się noworodkiem. Dziś wszelkiego rodzaju media takie jak magazyny dla rodziców czy programy w telewizji przejęły rolę nauczycieli. Warto jednak dodać, że w przypadku mediów osoby występujące w telewizji czy dziennikarze publikujący w czasopismach to doświadczone i zaufane osoby, którym można z pewnością zaufać. Laicy w tego typu mediach nie są dopuszczani do głosu, ponieważ takie osoby mogłyby zaszkodzić renomie danego magazynu czy programu.

Doktor podpowie, jakie badania należy wykonać krótko po narodzinach dziecka

niemowlętaKrótko po narodzinach dziecka należy kontrolować jego funkcje życiowe i zachowania. Po kilku tygodniach bezwzględnie należy również udać się na wizytę, podczas której przeprowadzone zostanie tak zwane usg bioderek, dzięki któremu lekarz będzie miał pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo. Po porodzie doktor prowadzący ciążę wyjasni młodym rodzicom, na jakie kolejne badania i kiedy powinni zgłosić się z nowym potomkiem, by zadbać o jego zdrowie i prawidłowy rozwój.

Odpowiednie przygotowania przed narodzinami dziecka zapobiegną wielu problemom po porodzie. W zdobywanie informacji powinny zaangażować się zarówno matki, jak i ojcowie. Tylko współpraca pomoże bowiem młodym rodzicom przetrwać trudny czas przejściowy, który musi pojawić się u każdej pary. Zwątpienie i zmęczenie nie powinno jednak występować u tych rodziców, którzy zawczasu zdecydują się na zdobywanie wiedzy z zakresu rodzicielstwa. Z pomocą przychodzą dziś między innymi lekarze ginekolodzy, szkoły rodzenia czy magazyny dla młodych rodziców, w których znajduje się wiele przydatnych oraz jednocześnie ciekawych artykułów. Jeśli chodzi o zaparcia u niemowląt czy badania okresowe o tym wszystkim powinien opowiedzieć młodym rodzicom lekarz. Nieprawidłowości pojawiające się u malucha, takie jak wspomniane zaparcia czy czerwona skóra po krótkim czasie same znikną. Warto jednak być w stałym kontakcie z lekarzem, który zapewni, że rzeczywiście są to niegroźne przypadki i nie trzeba w nie ingerować.