Zdobienie przedmiotów użytkowych

Aranżacja wnętrza to nie tylko wyszukane meble czy dobrze dobrane materiały wykończeniowe. Jak w każdej sytuacji, także podczas remontu najważniejszy jest szczegół. W przypadku urządzania wnętrz wspomnianymi szczegółami mogą być elementy dekoracyjne bądź oryginalnie ozdobione przedmioty użytkowe. Wbrew pozorom zdobienie porcelany, doniczek czy kubków wcale nie jest pomysłem nowym. Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie ręczne ozdabianie różnych gadżetów cieszy się niezwykłą popularnością. Co ciekawe, wybrane nadruki czy obrazki sprawdzają się nie tylko w przestrzeni prywatnej. Niektóre techniki ozdabiania wykorzystuje się również w kontaktach biznesowych, w kontaktach towarzyskich czy nawet w szeroko pojętym marketingu.

Zdobienie porcelany

Porcelana to niezwykle szlachetny i klasyczny rodzaj ceramiki, wykorzystywany w wielu przestrzeniach od wielu wieków. Początki wspomnianego materiału sięgają czasów siódmego wieku naszej ery, dlatego z pewnością na tle innych wyrobów produkty porcelanowe znacznie się wyróżniają. Ciekawostką jest fakt, że nierzadko na przestrzeni dziejów porcelana swoją wartością dorównywała produktom wyrabianym ze złota. Często wyrabiany materiał (nazywany nawet „białym złotem”) trafiał jako podarunek do największych władców europejskich. Jeśli chodzi zaś o samo zdobienie porcelany, do tego celu obecnie produkuje się specjalne przygotowane farby. Można je swobodnie zakupić na rynku, dlatego niektórzy hobbystycznie ozdabiają własną zastawę czy figurki porcelanowe nie wychodząc z domu. Należy zaznaczyć, że jest to opcja bardzo ekonomiczna, ponieważ nierzadko malowane produkty porcelanowe są na rynku bardzo drogie.

Malowanie porcelany w domowym zaciszu

Zabierając się za zdobienie porcelany, trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim o wspomnianej już wcześniej farbie. Zwykłe barwniki (np. farby olejne) z pewnością nie sprawdzą się w tym kontekście. Potrzebne produkty do malowania można natomiast znaleźć chociażby w specjalnych sklepach internetowych. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki online. Oprócz farb potrzebne będą również określone pędzle oraz specjalne flamastry, które zaznaczą kontur malowanego wzoru bądź obrazka. Jeśli chodzi o pędzel, jego włosie powinno być dostosowane do wielkości produktu oraz zaplanowanego wzoru. Im mniejsza grafika, tym włosie pędzla naturalnie także powinno być mniejsze. Wszystko po to, by precyzyjnie przenieść wizualizację na przedmiot. Po zakończeniu malowania należy oczywiście odstawić produkt do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest wypalenie tego ostatniego w piecu. Na opakowaniach farby zazwyczaj pojawia się podany czas oraz temperatura, dlatego każdorazowo należy posiłkować się instrukcją.

Historia techniki dekupażu

Bardzo popularną techniką zdobienia przedmiotów użytkowych (i nie tylko!) w ostatnim czasie stał się decoupage (istnieje już nawet spolszczona nazwa pisana, czyli dekupaż). Co ciekawe, wspomniana technika była wykorzystywana już w dwunastym wieku do ozdabiania takich przedmiotów jak lampiony czy pudełka i okna. Warto jednak zaznaczyć, że decoupage pojawił się w Europie dopiero kilka wieków później, a dokładnie w wieku siedemnastym. Wcześniej zdobniczy prym wiódł przede wszystkim w Chinach i na Dalekim Wschodzie.

Materiały zdobione decoupagem

Wspomniana technika zdobnicza sprawdza się w przypadku wielu produktów, wykorzystywanych często w domach, biurach czy nawet przestrzeniach użytkowych. W domowym zaciszu można ozdobić między innymi pudełka do przechowywania, ramki na zdjęcia, doniczki czy skrzynki drewniane na drobiazgi. Przedmioty zdobione techniką dekupażu idealnie wkomponują się w każdą przestrzeń, dlatego doskonale sprawdzają się podczas aranżowania wnętrz. Popularność tej techniki jest w ostatnim czasie tak duża, że wiele sklepów proponuje swoim klientom materiały przygotowane do zdobienia różnych przedmiotów. Mowa tutaj chociażby o sieci sklepów Empik.

Technika decopuagu w praktyce

Zdobienie wspomnianą metodą tylko na pozór wydaje się skomplikowane. W rzeczywistości czynność może być niezwykłą przyjemnością nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. W najprostszym rozumieniu decoupage polega na naklejeniu wybranego wzoru ma określony przedmiot, a następnie na pokryciu całej powierzchni warstwami lakieru. W efekcie całość „wtopi” się w produkt i będzie przypominać namalowany wzór. Ten ostatni można wyciąć, wydrukować lub wyrwać z gazety. Warto również wspomnieć, że sama nazwa techniki pochodzi od francuskiego słowa „decouper”, które w języku polskim oznacza „wycinać”. Jeśli chodzi o materiał, na który można nanosić wzór, tak naprawdę w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń. Decoupage doskonale sprawdza się na przedmiotach drewnianych, metalowych, plastikowych, szklanych czy nawet wykonanych z tkanin. Uniwersalność techniki sprawia, że staje się ona coraz bardziej popularna.

Zarówno decoupage, jak i zdobienie porcelany to tylko przykłady, za pomocą których można ozdabiać różnego rodzaju przedmioty użytkowe. Warto zaznaczyć, że wszystkie ręcznie robione ozdoby bądź produkty doskonale sprawdzają się w domach, biurach czy przestrzeniach użytkowych. Niektóre elementy, takie jak porcelanowa zastawa stołowa czy skrzynka ozdobiona metodą decoupage, stanowią idealny prezent z okazji urodzin, jubileuszu czy innej ważnej okazji. Nierzadko zdobienie porcelany i decoupage wykorzystuje się również w branży marketingowej (na przykład poprzez umieszczanie grafiki czy logo firmy na przedmiocie użytkowym).