Ciekawostki o stronach internetowych

Kto jest twórcą pierwszej strony internetowej? Czym są systemy CMS i z jakich programów korzysta się przy tworzeniu stron www najczęściej? Kto buduje dzisiaj nowoczesne i oryginalne witryny w cyberprzestrzeni? Mimo że internet pełni ważną rolę w życiu prawie każdego człowieka, w rzeczywistości jako użytkownicy bardzo mało wiemy o przestrzeni, w której każdego dnia się poruszamy. Warto zatem poznać kilka faktów i ciekawostek na temat nie tylko sieci internetowej, ale także systemów, w których najczęściej powstają strony firmowe, blogi hobbystyczne czy portale społecznościowe.

Pierwsza strona internetowa

Choć wydaje się nam, że internet istniał od zawsze, w rzeczywistości jest to twór bardzo młody. Pierwsza strona internetowa powstała zaledwie dwadzieścia jeden lat temu, a dokładnie trzydziestego kwietnia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego trzeciego roku. Unikatowa witryna została „wrzucona do sieci” przez CERN, czyli przez Europejską Organizację Badań Jądrowych. W dwa tysiące trzynastym roku na dwudzieste urodziny pierwszej strony internetowej witrynę odtworzono w oryginalnej formie. Mógł ją odwiedzić każdy internauta, z dowolnego miejsca na ziemi. Jaką tematykę poruszała wspomniana strona? Pod jej adresem możemy znaleźć internetowy FAQ oraz instrukcję jak założyć prywatny serwer internetowy. Twórcą podstawowego HTML-u oraz pierwszej strony internetowej był urodzony w Londynie fizyk i programista, Timothy Berners-Lee.

System CMS a stworzenie strony internetowej

Wbrew pozorom stworzenie profesjonalnej witryny internetowej wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Niemniej jednak opanowanie tak zwanego systemu CMS – systemu zarządzania treścią – pozwala tworzyć serwisy internetowe oraz dość łatwo nimi w czasie późniejszym zarządzać. Oprogramowanie CMS powstało w połowie lat dziewięćdziesiątych i szybko zaczęło cieszyć się zainteresowaniem. Na chwilę obecną możemy wyróżnić przynajmniej kilkadziesiąt różnych odmian systemów CMS. Warto jednak wspomnieć o tych najważniejszych, czy też najbardziej popularnych wśród użytkowników systemu.

1. Drupal

Jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią jest program o nazwie Drupal. Obecnie strony korzystające ze wspomnianego systemu stanowią dwa procent wszystkich witryn internetowych w cyberprzestrzeni światowej. Jeśli chodzi o same systemy CMS, w systemie Drupal działa ponad pięć procent stron opierających się na Content Management System. Jakie typy stron internetowych powstają dzięki programowi? Są to między innymi witryny poświęcone zagadnieniom hobbystycznym, strony firmowe czy portale internetowe. Pierwsze wydanie programu datuje się na styczeń dwa tysiące pierwszego roku, a więc jest to system stosunkowo stary na tle błyskawicznie rozwijających się technologii. Mimo wszystko wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony użytkowników sieci.

2. Joomla

Kolejny popularny system zarządzania treścią, wydany w sierpniu dwa tysiące szóstego roku. Aktualna wersja pochodzi z kwietnia dwa tysiące czternastego roku. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest w przypadku tego systemu samo nazewnictwo. Słowo „joomla” pochodzi bowiem z języka suahili, używanego we Wschodniej i Środkowej Afryce i znaczy tyle co „wspólnie”. System jest dystrybuowany na licencji otwartego oprogramowania. Jeśli chodzi o światową statystykę, w Joomla działa prawie trzy procent wszystkich stron internetowych. Co ciekawe, wspomniane oprogramowanie jest bardzo popularne w naszym kraju. Szereg informacji na temat korzystania ze wspomnianego systemu CMS można znaleźć w sieci internetowej.

3. WordPress

W ostatnim czasie popularnością cieszy się się również oprogramowanie WordPress, którego pierwsze wydanie miało miejsce w maju dwa tysiące trzeciego roku. Obecna wersja – podobnie jak w przypadku systemu Joomla – pochodzi z tego roku (dokładnie z sierpnia). Wspomniany system został zaprojektowany głównie z myślą o tworzeniu i obsłudze różnego rodzaju blogów. Jeśli chodzi o ciekawostki związane z systemem, warto wspomnieć o nazywaniu kolejnych edycji oprogramowania na cześć znanych muzyków jazzowych. Dotychczasowe nazwy kodowe przyjęły nazwiska takich twórców jak Grant Green, Oscar Peterson czy Jimmy Smith. Jedna nazwa kodowa została nazwana na cześć amerykańskiej wokalistki jazzowej, Elli Fitzgerald. Nazwę systemu wymyśliła z kolei Christine Selleck, przyjaciółka jednego z twórców systemu.

Komunikatory internetowe

Badania nad pierwszymi komunikatorami internetowymi rozpoczęły się już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Pierwszy komunikator w dzisiejszym rozumieniu powstał jednak dopiero w roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym szóstym i nosił nazwę ICQ. Nazwa programu pochodzi od angielskiego wyrażenia „I seek you” i oznacza „Szukam cię”. Aktualna wersja pochodzi z maja dwa tysiące dwunastego roku. Komunikator został wyprodukowany przez firmę Mirabilis.

Jeśli chodzi o tworzenie stron www Poznań, Warszawa czy inne miasta dysponują bardzo ciekawą ofertą w kontekście interesujących i oryginalnych witryn tworzonych przez profesjonalnych programistów i grafików. Warto jednak pamiętać, że pierwsze strony www bardzo różniły się od tych portali, do których internauci są przyzwyczajeni obecnie. W kontekście internetu warto pamiętać o tym, jak powstawały na przestrzeni lat różnego rodzaju programy, witryny czy komunikatory. Przede wszystkim dlatego, że internet zaczyna stanowić w naszym życiu bardzo ważny i potrzebny element.