Wypożyczalnie aut

Działalności oferujące samochody na wynajem rozwijają się dzisiaj bardzo prężnie. Kolejne wypożyczalnie pojawiają się nie tylko w Warszawie, Poznaniu czy we Wrocławiu, ale również w mniejszych miejscowościach. Co ciekawe, oferta wypożyczalni jest bardzo zróżnicowana. Dotyczy między innymi samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych. Każda firma posiada własne wytyczne dotyczące eksploatowania aut przez klientów. Jeśli planujemy wynajem samochodu, powinniśmy znaleźć firmę spełniającą nasze oczekiwania na przykład pod względem finansowym. Co warto zatem wiedzieć o samochodach z wypożyczalni? Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy lub wniesieniem opłaty? Gdzie obowiązuje limit kilometrów i jakimi kosztami zostaniemy obciążeni, jeśli auto ulegnie awarii? Przed wynajęciem samochodu warto poznać odpowiedzi na wspomniane pytania.

Podstawienie samochodu w wybrane miejsce

Jeśli chodzi o działalności takie jak wypożyczalnia na lotnisku Poznań jest jednym z miast, w którym firmy z reguły proponują klientom bezpłatne podstawienie samochodu pod halę przylotów. Podobnie jest zresztą w Warszawie, Krakowie czy Rzeszowie. Tak charakterystyczne punkty jakimi są: wspomniane już lotnisko, dworce autobusowe czy dworce kolejowe nie powodują naliczenia dodatkowej opłaty z tytułu podstawienia samochodu. Niemniej jednak w przypadku innych lokalizacji dodatkowy koszt jak najbardziej obowiązuje. Plusem jest fakt, że z reguły nie są to duże nadpłaty. 

Dodatkowe akcesoria do wypożyczonych aut 

By spełniać oczekiwania swoich klientów, dobre wypożyczalnie poszerzają zakres usług. Oferują zatem nie tylko nowoczesne samochody, ale również dodatkowe wyposażenie i pakiety. Przykładem tych pierwszych są chociażby bagażniki dachowe, łańcuchy śnieżne oraz foteliki dla dzieci. Za takie dodatki jak nawigacja GPS czy radio i klimatyzacja nie trzeba dodatkowo płacić. Niektóre wypożyczalnie zapewniają klientom specjalne pakiety, dzięki którym kierowcy mogą czuć się bezpiecznie nawet poza granicami Polski. Jeśli wybieramy się do innego państwa, powinniśmy dokupić specjalne ubezpieczenie. 

Wybór samochodu

Auta oferowane przez wypożyczalnie są dzisiaj naprawdę różne. Jeśli z wyprzedzeniem zarezerwujemy samochód, możemy otrzymać ciekawe zniżki i rabaty. Z reguły nie możemy jednak przewidzieć niezapowiedzianego wyjazdu czy awarii własnego pojazdu. W dobie XXI wieku prawie każda wypożyczalnia posiada swoją stronę internetową, dlatego oferowane przez firmę pojazdy można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Złożenie rezerwacji również odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem specjalnie przygotowanego formularza internetowego. 

Opłaty za wynajem

Rezerwując samochód określamy, jak długo będziemy mieli go w swoim posiadaniu. Większość firm w razie takiej potrzeby oferuje możliwość przedłużenia umowy, dlatego podawany okres najmu jest raczej orientacyjny. Dzięki datom pracownik wypożyczalni jest również w stanie podać nam ostateczny koszt najmu. Oprócz standardowej opłaty z reguły wypożyczalnia prosi również o wpłacenie zwrotnej kaucji. W zależności od firmy może ona wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy zresztą nie tylko od danej wypożyczalni, ale również od rodzaju samochodu czy roku jego produkcji. 

Do wypożyczalni aut możemy zgłosić się wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możemy wykorzystać naszego samochodu. Warto pamiętać, by wypytać pracownika o wszystkie szczegóły. Na przykład o to, czy po wypożyczeniu obowiązuje nas jakiś limit kilometrów.